Pazar, Eylül 21, 2014

Kendimi Aklıyorum

Aslında hep x ve y var: x davranışı ve y davranışı.

İki davranış da çoğunlukla haklı sebepler üzerine kurulu. Hayatınız boyunca her iki davranışı da, konu içinde bulunduğunuz pozisyona göre defalarca sergileyebilirsiniz. Bu, sizi iyi gözlemleyen birine çelişkili görünebilir.

Mesela: A partisi x davranışını, B partisi y davranışını sergiliyor olsun. B partisinden biri A partisine geçtiğinde, y davranışını da otomatikman terk etmiş olur. Çünkü y davranışı A partisinin kriterleriyle uyuşmaz.

“Anne olunca anlarsın.” cümlesi de buna iyi bir örnek teşkil eder. X davranışını sergileyen anneye, y davranışıyla yaklaşan çocuk; anne olduğunda x davranışına özgü kaygıları taşımaya başlar.

Aynı durumu, işçi ve işveren üzerinden de konuşabiliriz. X davranışını göstererek işverenini çoğu kez haksızlık yapmakla itham eden bir işçi; işveren konumuna geçtiğinde, aslında işçilerin çoğu zaman y davranışını hak ettiklerini düşünmeye başlayabilir. Bu tam tersi koşulda da geçerlidir.

Sevgilisinin en yakın kız arkadaşının, kendinde bazı ayrıcalıklar görmesini hazmedemeyen ve samimiyetini abartılı bulan bir kadın, bu kıza karşı x davranışını sergilerken; kendisi de pekala bir başka erkeğin en yakın kız arkadaşı olarak ayrıcalıklı olduğunu düşünebilir ve y davranışına geçebilir, x davranışını kıskançlık olarak yorumlayabilir. Tekrar x davranışına büründüğünde ise, y davranışını haddini bilmezlikle suçlamaya devam edebilir.

Yani x ve y davranışları, sadece biz içinde bulunduğumuz sürece makuldür.

Mission completed.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.