Cuma, Haziran 27, 2014

Konumum İtibariyle Siyasete Biraz Uzağım

Ülkeleri yönetmenin en karaktersiz yoludur siyaset. Kavramın tüm dünyayı ele geçirmiş olması inanılır şey değil doğrusu. Bilimini, felsefesini, tarihini okurken pek keyifli, pek heyecanlı ya; gün içinde takım elbisesi ve şişkin cepleriyle kah hakaretler savurup vaatler vererek, kah savaşlar başlatıp ekonomiyi düzenleyerek ve kah öyle yapıp böyle ederek insanların kaderini belirlerken ne tuhaf. Daha tuhafı ise; yönetilenlerin bu tuhaflıkta haklı ve haksız yanlar bulması, taraf olması, bu tuhaflığın doğurduğu görüş birlikleri ve ayrılıkları çerçevesinde çevre edinmesi, hayatının kurallarını büyük ölçüde yine bu tuhaflığın temellendirmesi.

Buradan, yani uzaydan, boşluğa yüzükoyun uzanmış; siyasete duyulan inancın ne tür bir yanlış beslenme sonucu zuhur ettiğini gözlemliyorum. Yani buradan, uzaydan, boşlukta kurbağalama yüzerken; ciddiyetle ve hararetle tartışılan pek çok konu anlamsız ve komik görünüyor.  Buradan, uzaydan yani, Tardis yine kim bilir hangi aksilik sonucu döne döne Dünya’ya, muhtemelen Londra’ya doğru hızla düşerken; sınırlara takılıyor aklım; bir adım sonra başka bir bayrağın, marşın, başka bir siyaset adamının gölgesi altında; başka bir kültür, başka bir dil, bambaşka bir damak tadı derken bir bakıyorsun, etrafında aynı hayat teranesi dönüyor. İhtiyaçlar, beklentiler, kaygılar hep aynı; sınırın iki yanında, geçmişte, bugün, Bacon’ın ütopyasında, Asimov’un milyonlarca yıl sonrasına dair kurgusunda.


İnsan bir defacık buradan, uzaydan bakınca; “Eee?” diyor “Ne değişti? İsimler. Ne çözüldü? Seçilenin ve destekçilerinin sorunları.” “Eee?” diyor “Yani?”. “Yanisi işte oyunu ver.” “Kime?” “Bu adamlardan birine.” “Bu adamlar kim?” “Kim oldukları önemli değil, ideolojilerin temsilcisi onlar. İdeolojini seç.” İnsan bir kerecik buradan, uzaydan bakınca; ideolojiye sokuyor, pek de doğru işlemediği aşikar olan şu malum kavramdan bağımsızlaşıyor. Yerçekimsizliğin içinde uçan adımlarla belirsiz bir yöne doğru ilerliyor.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.